Parazity v tele: kedy máme mať podozrenie?

Sponzorovaný obsah

Aké príznaky môžu naznačovať parazity?

Mikroorganizmy a parazity, ktoré spôsobujú ochorenie, sa môžu v našom tele ľahko množiť. To môže byť priamym dôsledkom infekcie, ale môže to byť tiež spôsobené toxínmi produkovanými parazitmi. Okrem toho sú parazitárne infekcie oveľa bežnejšie, ako by sme si mohli myslieť, a je pravda, že len málo ľudí si je toho vedomých.

V našom tele sa nachádza veľa rôznych druhov parazitov, z ktorých najznámejšie sú rôzne červy, améby, mývaly, ale veľmi časté sú napríklad rôzne druhy hmyzu, ako sú blchy, roztoče a chyby. Ovplyvňujú však vonkajšiu časť tela, napríklad našu pokožku, a zvyčajne sa dajú ľahšie zistiť.

parazity v tele


Ako rozpoznať parazitickú infekciu?

„Interne“ útočiace parazity môžu vstúpiť do tela cez našu pokožku alebo cez jedlo, ktoré jeme alebo prípadne kontaminovanú vodu. Nedostatočne pripravené potraviny (napríklad bravčové mäso) môžu obsahovať parazity, pretože blízkosť domácich zvierat môže zvýšiť riziko napadnutia parazitmi.

Pretože veľa druhov parazitov môže napadnúť naše telo, príznaky infekcie môžu byť rôzne. Pozrime sa na niečo, čo môže byť podozrivé!

V našich črevách sa usadzuje veľa parazitov a parazitujú na potravinách, ktoré jeme, alebo tam kladú vajcia. Môže to nielen spôsobiť zápal, ale môže tiež poškodiť črevnú sliznicu. Príznaky sú závažné, chronické hnačky. Odpadové produkty produkované parazitmi môžu tiež spôsobiť brušné ťažkosti, ako sú zápcha, zvýšená tvorba a nadúvanie plynu, nevoľnosť a bolesť brucha. Posledne menované môže ovplyvniť najmä brucho.

Určite stojí za to venovať pozornosť vašej strave a ísť k lekárovi, aj keď máte chronický hnačka, aj keď konzumujete veľa zeleniny, ovocia a potravín bohatých na vlákninu. Mali by sme sa tiež vyšetriť, či naše bolesti brucha po zájazde do zahraničia.

Červy, parazity v tele

Približne polovica všetkých druhov na Zemi žije v určitom okamihu svojho života parazitným životným štýlom. Ktoré druhy nie sú parazitárne, napríklad človek, určite majú parazity, z ktorých ťaží vyspelejší organizmus. Také sú črevné parazity .

Svrbenie konečníka môže tiež naznačovať parazitickú infekciu, najmä keď červ,parazity v tele, napadly naše telo. V čase svrbenia, zvyčajne večer, idú ženy blízko konečníka, aby položili svoje vajíčka. Môže to byť sprevádzané nepríjemnými pocitmi. Silné poškriabanie postihnutej oblasti môže tiež spôsobiť poškodenie kože a môže zvýšiť riziko sekundárnych bakteriálnych infekcií. Pretože svrbenie je najbežnejšie večer alebo v noci, môže tiež narušiť pokojný spánok.

Parazity v tele či  v čreve môžu byť tiež označované, keď sú unavené, slabé. V tomto prípade môžu parazity spôsobiť malabsorpciu a naše bunky nemajú dostatok vitamínov, minerálov alebo dokonca uhľohydrátov, tukov. To môže mať vážne následky, ako je pretrvávajúca únava, únava, depresia, nervozita alebo letargia. Ak sa u vás vyskytnú tieto príznaky, aj keď jete zdravú a rozmanitú stravu a dobre spíte, určite sa poraďte so svojím lekárom.

Môže to byť tiež znak kontaminácie, ak má človek náhle zvýšenú chuť do jedla, zje oveľa viac ako predtým a napriek tomu stráca na váhe. V tomto prípade červy a gilisti v čreve „jedia“ jedlo od pacienta, takže po dostatočnom jedle s väčšou pravdepodobnosťou hladujú a schudnú.

Črevné parazity môžu tiež ovplyvniť našu náladu, pretože črevný trakt a nervový systém fungujú ako extrémne tesná jednotka, niektorí odborníci napríklad tvrdia, že napríklad zápal čreva ovplyvňuje aj fungovanie mozgu. Toxické vedľajšie produkty produkované parazitmi môžu napadnúť neuróny a neurotransmitery v čreve a ovplyvniť ich normálne fungovanie, čo môže spôsobiť poruchy nálady, nepokoj, nervozitu a nevoľnosť preto parazity v stolici sú nebeypečné.

Prekvapivo môžu byť zašpinené zuby tiež príznakom rastu parazitov v našom tele. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Dental Research Joural 2010 môže byť nočné vychystávanie zubov (známe aj ako „bruxizmus“) spôsobené parazitárnou úzkosťou a úzkosťou. Tento príznak sa môže vyskytnúť najmä u detí.

Nielenže niektorí paraziti napádajú črevný trakt, ale nachádzajú sa aj v krvi a môžu sa dokonca dostať do mäkkých tkanív svalov a kĺbov a takmer do nich vstúpiť. Môže to mať za následok bolesť kĺbov, zníženú pohyblivosť, stuhnutosť kĺbov a svalovú slabosť. Tieto príznaky možno ľahko pripísať napríklad artritíde alebo svalovej hmote, ale v skutočnosti sú spôsobené toxínmi, ktoré sa uvoľňujú parazitmi a spôsobujú zápal v našom tele.